Skip to content

227 Clendenny AveJersey City, NJ 07304

Built 1973

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block19106
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage309
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,400
39%
Improvement Value:$210,200
61%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,695-0.6%
2024$7,743+40.1%
2023$5,527-0.4%
2022$5,548+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft309DeedBook 9413, Page 156Recorded6/28/2019

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9413, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1973