Skip to content

185 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block19106
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B+F-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,200
12%
Improvement Value:$940,400
88%
Total Assessment$1,071,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,230-0.6%
2024$17,338+40.1%
2023$12,376-0.4%
2022$12,423+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 9633, Page 693Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 8651, Page 524