Skip to content

137 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1968

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 26, 2011

Property Information

Block19107
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
32%
Improvement Value:$270,400
68%
Total Assessment$398,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903-0.6%
2024$8,959+40.1%
2023$6,395-0.4%
2022$6,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8780, Page 262

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 8744, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1968