Skip to content

37 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1963

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 13, 2009

Property Information

Block19201
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F&B-3U-G-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
31%
Improvement Value:$244,200
69%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865-0.6%
2024$7,914+40.1%
2023$5,649-0.4%
2022$5,670+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8695, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1963