Skip to content

291 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1967

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 15, 2007

Property Information

Block20401
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
34%
Improvement Value:$250,700
66%
Total Assessment$379,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,463-0.6%
2024$8,516+40.1%
2023$6,079-0.4%
2022$6,102+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8379, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1967