Skip to content

137 Lexington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block19202
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,250
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$249,900
71%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,813-0.6%
2024$7,862+40.1%
2023$5,612-0.4%
2022$5,633+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9344, Page 325Recorded9/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900