Skip to content

158 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block17804
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,700
42%
Improvement Value:$258,300
58%
Total Assessment$445,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,937-0.6%
2024$9,999+40.1%
2023$7,138-0.4%
2022$7,165+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 8901, Page 306

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5137, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1895