Skip to content

136 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block21002
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,261
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
20%
Improvement Value:$422,400
80%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,777-0.6%
2024$11,851+126.8%
2023$5,224-0.4%
2022$5,244+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

DeedBook 9181, Page 446Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 9130, Page 944Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 9143, Page 46Recorded9/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900