Skip to content

142 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block19202
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
30%
Improvement Value:$211,200
70%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710-0.6%
2024$6,752+40.1%
2023$4,820-0.4%
2022$4,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915