Skip to content

150 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2007

Property Information

Block19202
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-HG
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage4,284
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
20%
Improvement Value:$476,300
80%
Total Assessment$593,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,248-0.6%
2024$13,331+40.1%
2023$9,517-0.4%
2022$9,552+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001