Skip to content

196 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block21404
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
19%
Improvement Value:$416,400
81%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,478-0.6%
2024$11,550+40.1%
2023$8,245-0.4%
2022$8,275+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$443,125

From:

To:

DeedBook 8988, Page 398Recorded8/12/2014

Property Sale

Sale
$637,570

Property Built

Built

Year Built: 2007