Skip to content

9 Orchard St.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2010

Property Information

Block15201
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page152

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,398
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,300
38%
Improvement Value:$399,900
62%
Total Assessment$646,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,430-0.6%
2024$14,520+40.1%
2023$10,365-0.4%
2022$10,404+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006