Skip to content

145 Oxford Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block19301
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Assessment

Land Value:$105,500
98%
Improvement Value:$2,100
2%
Total Assessment$107,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,403-0.6%
2024$2,418+40.1%
2023$1,726-0.4%
2022$1,732+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 9898, Page 107Recorded5/6/2025