Skip to content

114 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block19301
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
34%
Improvement Value:$201,000
66%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802-0.6%
2024$6,844+40.1%
2023$4,886-0.4%
2022$4,904+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905