Skip to content

118 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block19301
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
45%
Improvement Value:$126,700
55%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143-0.6%
2024$5,175+40.1%
2023$3,694-0.4%
2022$3,708-16.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9285, Page 838Recorded2/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1905