Skip to content

85 Lexington Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Jul 20, 1979

Property Information

Block19302
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
32%
Improvement Value:$233,700
68%
Total Assessment$343,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675-0.6%
2024$7,723+40.1%
2023$5,513-0.4%
2022$5,534+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 3282, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1905