Skip to content

69 Gardner Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
May 21, 1993

Property Information

Block16803
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page168

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,519
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
56%
Improvement Value:$178,400
44%
Total Assessment$403,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,758-0.6%
2024$8,814+41.7%
2023$6,221-0.4%
2022$6,245+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4601, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1900