Skip to content

75a Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1896

Owner
---
Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Feb 17, 2025

Property Information

Block19302
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,800
32%
Improvement Value:$169,700
68%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,571-0.6%
2024$5,606+40.1%
2023$4,002-0.4%
2022$4,017+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft1,228DeedBook 9884, Page 593Recorded3/7/2025

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9342, Page 981Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 9342, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1896