Skip to content

127 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block13203
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
42%
Improvement Value:$236,400
58%
Total Assessment$409,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,146+13.2%
2024$8,080+40.1%
2023$5,768-0.4%
2022$5,790+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,224DeedBook 9781, Page 465Recorded10/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1905