Skip to content

63 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block19302
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
28%
Improvement Value:$273,500
72%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,441-0.6%
2024$8,494+40.1%
2023$6,063-0.4%
2022$6,086+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$607,000
Sq Ft2,450DeedBook 9551, Page 912Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 9204, Page 766Recorded5/31/2017

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

DeedBook 9050, Page 290Recorded7/10/2015

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 9050, Page 290

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 7845, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1927