Skip to content

69 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1927

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block19302
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
30%
Improvement Value:$238,500
70%
Total Assessment$343,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659-0.6%
2024$7,707+40.1%
2023$5,502-0.4%
2022$5,522+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,520DeedBook 9599, Page 636Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 3449, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1927