Skip to content

76 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1896

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 25, 2010

Property Information

Block19302
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-BG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$187,200
63%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636-0.6%
2024$6,678+40.1%
2023$4,767-0.4%
2022$4,785+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8743, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1896