Skip to content

19 Clarke Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Sep 12, 2012

Property Information

Block20803
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
42%
Improvement Value:$131,500
58%
Total Assessment$226,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,064-0.6%
2024$5,096+40.1%
2023$3,638-0.4%
2022$3,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 8870, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1900