Skip to content

88 Clendenny Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block19302
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,536
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
24%
Improvement Value:$358,100
76%
Total Assessment$473,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564-0.6%
2024$10,631+40.1%
2023$7,589-0.4%
2022$7,617+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft3,536DeedBook 9664, Page 356Recorded5/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900