Skip to content

102 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block19302
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,172
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
28%
Improvement Value:$316,600
72%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816-0.6%
2024$9,878+40.1%
2023$7,051-0.4%
2022$7,078+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3750, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1940