Skip to content

284 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block19303
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-CB-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,283
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,600
20%
Improvement Value:$450,400
80%
Total Assessment$563,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,572-0.6%
2024$12,651+40.1%
2023$9,031-0.4%
2022$9,064+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900