Skip to content

162 Carteret Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block21402
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page214

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,317
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
22%
Improvement Value:$315,500
78%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077-0.6%
2024$9,134+40.1%
2023$6,520-0.4%
2022$6,545+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895