Skip to content

55 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 1994

Property Information

Block17803
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2.5S-B-D-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,292
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$287,500
34%
Improvement Value:$565,400
66%
Total Assessment$852,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,045-0.6%
2024$19,165+6.1%
2023$18,064
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900