Skip to content

2310 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Jan 27, 2004

Property Information

Block19401
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
27%
Improvement Value:$242,200
73%
Total Assessment$330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,369-0.6%
2024$7,415+40.1%
2023$5,293-0.4%
2022$5,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 7211, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1912