Skip to content

33 Clendenny Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Date
Jul 8, 1975

Property Information

Block19401
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S+B&F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$249,100
70%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,952-0.6%
2024$8,002+40.1%
2023$5,712-0.4%
2022$5,733+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3189, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1910