Skip to content

190 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Sep 7, 2001

Property Information

Block19402
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
41%
Improvement Value:$115,500
59%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366-0.6%
2024$4,393+40.1%
2023$3,136-0.4%
2022$3,148+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5869, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1900