Skip to content

428 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block19402
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-F-2UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
32%
Improvement Value:$245,600
68%
Total Assessment$361,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,072-0.6%
2024$8,123+40.1%
2023$5,798-0.4%
2022$5,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft2,712DeedBook 9615, Page 701Recorded11/18/2021

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 4818, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1900