Skip to content

196 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block19402
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
34%
Improvement Value:$145,500
66%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,901-0.6%
2024$4,932+40.1%
2023$3,521-0.4%
2022$3,534+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 7060, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1900