Skip to content

204 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block19402
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,601
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,900
28%
Improvement Value:$219,300
72%
Total Assessment$306,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837-0.6%
2024$6,880+40.1%
2023$4,911-0.4%
2022$4,930+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8753, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 2006