Skip to content

404 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block19403
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
25%
Improvement Value:$222,200
75%
Total Assessment$294,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583-0.6%
2024$6,624+40.1%
2023$4,729-0.4%
2022$4,746+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905