Skip to content

221 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block19404
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,300
38%
Improvement Value:$149,400
62%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,397-0.6%
2024$5,431+40.1%
2023$3,877-0.4%
2022$3,891+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3403, Page 856

Property Built

Built

Year Built: 1900