Skip to content

340 Ege Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block20801
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,400
30%
Improvement Value:$213,600
70%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,833-0.6%
2024$6,876+40.1%
2023$4,908-0.4%
2022$4,927+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9253, Page 802Recorded11/9/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8570, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1900