Skip to content

391 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block19404
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
25%
Improvement Value:$279,100
75%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354-0.6%
2024$8,406+40.1%
2023$6,001-0.4%
2022$6,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7650, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1912