Skip to content

23 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 23, 1989

Property Information

Block25903
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page259

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,614
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
26%
Improvement Value:$247,600
74%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516-0.6%
2024$7,563+40.1%
2023$5,399-0.4%
2022$5,419+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4103, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1915