Skip to content

481 M.L. King DriveJersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block19501
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-B-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
19%
Improvement Value:$251,500
81%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,965+107.2%
2024$3,362+40.1%
2023$2,400-0.4%
2022$2,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,270DeedBook 9448, Page 714Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

DeedBook 9228, Page 352Recorded8/14/2017

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 15Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6008, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1890