Skip to content

81 Atlantic St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block19501
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
38%
Improvement Value:$163,100
62%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,375-0.7%
2024$5,412+45.5%
2023$3,720-0.4%
2022$3,736+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,456DeedBook 9934, Page 276Recorded10/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1910