Skip to content

154 Union St.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block19501
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
32%
Improvement Value:$437,600
68%
Total Assessment$647,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,461-0.6%
2024$14,552+40.1%
2023$10,388-0.4%
2022$10,426+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

DeedBook 9394, Page 60Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9161, Page 723Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 8743, Page 578