Skip to content

164 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 2004

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Mar 22, 2024

Property Information

Block19501
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F+B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$310,900
76%
Total Assessment$410,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175-0.6%
2024$9,233+40.1%
2023$6,591-0.4%
2022$6,615+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft2,516DeedBook 9826, Page 60Recorded6/4/2024

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 7890, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 2004