Skip to content

174 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$44,900
Last Sale Date
Jul 28, 2011

Property Information

Block19501
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
36%
Improvement Value:$131,600
64%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591-0.6%
2024$4,620+40.1%
2023$3,298-0.4%
2022$3,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 8805, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1900