Skip to content

174a Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 2017

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 6, 2021

Property Information

Block19501
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
35%
Improvement Value:$134,800
65%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,663-0.6%
2024$4,692+40.1%
2023$3,349-0.4%
2022$3,362+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,056DeedBook 9593, Page 641Recorded8/31/2021

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 9358, Page 863Recorded11/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8017, Page 49