Skip to content

69 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Sep 16, 2017

Property Information

Block19501
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,854
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$411,900
80%
Total Assessment$511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,431-0.6%
2024$11,502+27.6%
2023$9,013-0.4%
2022$9,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 9242, Page 320

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

DeedBook 9242, Page 320Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 131Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5817, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1905