Skip to content

467.5 M.L. King DriveJersey City, NJ 07304

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block19502
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-1U-NH

Assessment

Land Value:$31,800
22%
Improvement Value:$112,100
78%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,213-0.6%
2024$3,233+40.1%
2023$2,308-0.4%
2022$2,317+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 9568, Page 336Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 9009, Page 152Recorded12/2/2014

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 9009, Page 152

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 7830, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1902