Skip to content

81 Oak St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block19503
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,399
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
27%
Improvement Value:$258,700
73%
Total Assessment$356,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965-0.6%
2024$8,015+40.1%
2023$5,721-0.4%
2022$5,743+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,399DeedBook 9401, Page 168Recorded5/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1905