Skip to content

348 Forrest St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block19503
Lot61
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
32%
Improvement Value:$182,200
68%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944-0.6%
2024$5,982+40.1%
2023$4,270-0.4%
2022$4,286+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,791DeedBook 9784, Page 243Recorded11/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1905