Skip to content

132 Randolph Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 13, 2009

Property Information

Block22704
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
32%
Improvement Value:$202,000
68%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,632-0.6%
2024$6,674+40.1%
2023$4,764-0.4%
2022$4,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8666, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1915